YİRMİ YILLIK AKP İKTİDARLARI

20 yıllık AKP iktidarında; 2010 Referandumu, Gezi İsyanı, Başkanlık Referandumu, Başkanlık Seçimi, Yerel Seçimler olmak üzere çok önemli süreçleri hep birlikte yaşadık. 20 yıldır devlet içerisine ciddi şekilde çöreklenmiş ve kendi bekasını ülkenin geleceğinin önünde tutan bir siyasi iktidarla karşı karşıyayız. Karşımızda devleti ele geçirmiş, devletle partiyi birleştirmiş güçlü bir yapı var. Gündemi, ne yapılacağını onlar tespit ediyor. Yerli ve milli, Algı operasyonu, Marjinal, Fitne, Sen kimsin, Eyy!, Biz yaparız!, Gereği yapılır, Bedelini öderler, Hiç farkı yoktur, İstifa, FETÖ, Bizim kültürümüzde yok, En doğal hakkım, Felaket, Çocuk İstismarı, Kadın Cinayeti, İşsizlik, Yoksulluk, HES, Ağaç katliamı, Kadına şiddet, Enflasyon, zam, fatura. Bugün hukukun, hak ve özgürlüklerin adım adım ortadan kaldırıldığı, “tek adam” ile yönetilen ülkemizin gündemini oluşturan kelimeler bunlar. Bütün güçlerin tek bir elde toplandığı, bütün kurumların tek bir yere bağlandığı bütün özgürlüklerin sınırlandığı, yargının bağımsızlığının ortadan kaldırıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Ve bu baskı giderek artıyor. Ülkemizde büyük bir demokrasi sorunu vardır. Oysa halkın geçim derdi, can derdinin de önünde artık. Yapılan fahiş zamlarla alım gücü iyice düşen milyonlarca insan geçim sıkıntısı çekiyor, geçinemiyor.

Photo

TÜİK’e göre Ocak 2022 İşsizlik oranı %11.2. Yapılan bir araştırmaya göre gençlerin %62,5’u yurtdışında yaşamak istediklerini ifade ediyor. Tüketici Hakları Derneği’nin 2019 yılında yaptığı araştırmaya göre; Türkiye’de 50 milyon kişinin yoksulluk, 16 milyonun açlık sınırının altında olmak üzere 66 milyon yurttaş hayatta kalma mücadelesi veriyor. 20 yıl boyunca halkın iş, aş, özgürlük, demokrasi taleplerini çözemeyen iktidar, sorunların üstünü örtmek için sürekli gündem değiştirmeye devam ediyor. Türkiye’yi içinde bulunduğu bu durumdan çıkarmanın yolu; bu siyasal ideolojinin karşısında daha stratejik düşünmek ve insanlara başka bir Türkiye projesi sunabilmek çok önemli.Türkiye’ye bu projeyi sunacak parti CHP’dir. Türkiye belki de Cumhuriyet tarihinin en kritik seçimlerinden birine doğru gidiyor. 2023 yılında yapılması planlanan seçimler; aynı zamanda büyük bir dönüşümün gerçekleşeceği bir seçim olacak.

Photo

Bu kritik seçim; Türkiye’nin gelecek on yılında nasıl bir siyasal rejimle yönetileceğini belirleyecek. Bu da Toplumsal muhalefetin önüne son derece net bir tercihi ortaya koyuyor. Mevcut iktidara karşı halkın yükselen taleplerine en iyi şekilde sahip çıkarak hazırlanabilirsek, siyasal dönüşümü sağlayabilme ve iktidar olma şansına sahip olacağız. Sosyal adaletsizlik kıskacındaki toplumun neredeyse %80’ini oluşturan yoksul çoğunluğun sesi olmalıyız. Bu iktidarı yoksulluk, yolsuzluk, yasaklar konusunda işlediği günahlara mahkum etmeliyiz. Ülkemizin ve hepimizin geleceğini belirleyecek bu sürece göre bir hazırlık içerisinde olmalıyız.

Signature